Home Ohlasy Zářijové zážitky čerstvého chalupáře ve Chřibské

Zářijové zážitky čerstvého chalupáře ve Chřibské

amann1 Poslední zářijový víkend se nám Chřibčákům prostě vydařil. Nejen kvůli tomu nádhernému podzimnímu počasí, modrému nebi a barevným listům, ale také kvůli dvěma tak odlišným, a přece nějak stejným akcím. Ta první se konala k výročí podniku Amann v pátek 28. září. Do Amannu jsem se jako dítě textilačky těšila, ale to jsem ještě netušila, že to bude tak moc zajímavé. Prohlídka provozů bylo pěkně připravená, zaměstnanci usměvaví a schopní odpovídat na všechny zvídavé dotazy návštěvníků.  Firma má částečně starší vybavení, které mi připomínalo tak trochu dobu Julese Verna.

Právě tyhle mechanické mašinky pro mě mají úžasnou poezii: všechny ty podávací ručky, hýbací mechanizmy, vůně barev a mazacích olejů, to je nádhera. Část provozu je naopak komputerizovaná a moderní, což zrychluje pracovní procesy a snižuje rizika práce, jako třeba v barvírně nití.

amann2 Nemyslím si, že práce tady je idylická, ale celkově máte pocit, že tady to opravdu funguje, jak má, a to je co říct. Po exkurzi byla připravena vpravdě lidová veselice a občerstvením a kapelou Budvarka.  V plátěném stanu bylo plno, netušila jsem, že tolik lidí Chřibská vůbec má.   Na památku jsem si odnesla balíček barevných nití, pár krásných fotek (určitě se podívejte,  jak jsou ty stroje,  nitě  i lidé krásní) a hlavně pocit, že je pěkné právě tady mít chalupu.

Hned den nato, v sobotu 29. září,  se konal v kostele sv. Jiří závěrečný koncert Chřibského kulturního léta.  Odložili jsme zahradní nářadí a spěchali na podvečerní koncert.  Jako vždycky nás zahřálo u srdce, že je plno, a kolik známých tváří tu je.  Na programu byly opravdové hudební bonbonky v interpretaci Pražského žesťového souboru, Heleny Krausové a  Komorního orchestru hudebníků Šluknovska  jako třeba Mozartova  Malá noční hudba, nebo Dvořákova Ave Maria.

k2 Jako vždycky ve Chřibské jsem si uvědomila určitou intimnost koncertů na malých městech:  známí v publiku, umělci, ke kterým máte osobní vztah – to všechno tvoří oproti velkým koncertům nenahraditelnou atmosféru.  Pokud se tenhle zážitek spojí s mimořádnou kvalitou, blíží se to téměř slasti. Žestě v rukou takových skvělých muzikantů prostě kostelnímu prostoru sluší.

Řekla bych nebeská hudba ve špičkovém podání.

Hanka Slámová