Home Ohlasy Ohlasy 2011 Křest CD

Křest CD

křest CD V sobotní podvečer 11. června 2011 došlo v Městském divadle ve Varnsdorfu k prolnutí Varnsdorfského hudebního léta se Chřibským kultruním létem.

Pod záštitou starosty města Varnsdorfu zde totiž proběhl slavnostní křest CD s nahrávkou významného rumburského hudebního skladatele a varhaníka, který ve své době dosáhl mezinárodního věhlasu, Johanna Christopha Kridela (1672-1733).

Nahrávka obsahuje Kridelovo nejvýznamnější a nejrozsáhlejší dílo – Koncertní chrámové arie nesoucí podtitul „Nově otevřená květinová zahrádka“ (šest kantát na autorův německý text). Akci uspořádalo Sdružení Tadeáše Haenkeho, o. s. a město Varnsdorf za podpory Ústeckého kraje, Městského divadla Varnsdorf a města Chřibská.

Večerem provedl starosta Varnsdorfu Martin Louka, který přítomné seznámil jak s osudy Johanna Christopha Kridela, tak s těmi, kteří mají podíl na křtěné nahrávce a kteří se v divadle představili "naživo" 
- Helena Krausová, soprán
- Zdeněk Kraus, vedoucí Komorního orchestru hudebníků Šluknovska, 1. housle a duchovní otec nahrávky
- Markéta Englerová, housle
- Patrik Engler, cembalo a varhany
- Igor Heinz, viola
- Denia Fišerová, kontrabas 
- nepřítomni byli Petr Bydžovský, violoncello a Helga Klinarová, housle

Nedílnou zásluhu na vzniku nahrávky má Milan Potoček, který zajistil zvukovou a hudební režii a kmotry nahrávky se stali Jan Machač, starosta města Chřibská, a Martin Musílek, ředitel varnsdorfského divadla.

Kromě několika ukázek tvorby Johanna Christopha Kridela čekalo návštěvníky také malé pohoštění.

CD bylo nahráno živě 11. a 18. března 2011 v Městském divadle Varnsdorf, notový materiál zpracoval a upravil Igor Heinz a nahrávka vznikla za podpory Ústeckého kraje, OPS České Švýcarsko, Městského divadla Varnsdorf, města Chřibská a Studia Slamow Praha. Vydavatelem je Sdružení Tadeáše Haenkeho, o.s.

Ivo Šafus


Fotografie ze slavnostního křtu nalezneze ZDE


 

CD je v prodeji za symbolických 100,- Kč. V případě Vašeho zájmu nás laskavě kontaktujte.

 S přátelským pozdravem

 Mgr. Jana Krausová, místopředsedkyně sdružení