Home Ohlasy Archiv Ohlasy 2008 Vzpomínka na Grabštejn

Vzpomínka na Grabštejn

Poslední srpnovou sobotu se na nádvoří hradu Grabštejn konalo benefiční představení opery Tajemství od Bedřicha Smetany. 

Po boku místního rodáka a velkého patriota, sólisty opery Národního divadla v Praze a dvojnásobného laureáta Ceny Thálie, pana Luvíka Veleho zde vystoupili mezinárodně uznávaní pěvci Mária Haan, Roman Janál, Jaroslav Březina a Zdeněk Plech.Téměř tisícovka divákù ve vyprodaném hledišti pod širým nebem aplaudovala jejich mistrovským výkonùm a mezi milovníky opery nechyběli ani návštěvníci ze Chřibské. 

Sdružení Tadeáše Haenkeho pod vedením jeho předsedkyně paní Jany Krausové na tuto akci zorganizovalo zájezd a pro šedesát hudebních fanouškù z naší obce zajistilo vstupenky i autobus. Umožnilo tak nemalé řádce lidí strávit krásné odpoledne, prožít mimořádný umělecký zážitek a navíc pomoci dobré věci.

Benefiční koncerty na záchranu kaple svaté Barbory na hradě Grabštejn v Chotyni na Liberecku se konají již šestnáct let. Za tu dobu vynesly již více než dva miliony korun a pomohly v minulých letech k realizaci řady oprav a vylepšení chátrajícího hradu. Přední interpreti z Národního divadla, kteří na koncertech vystupují, se vzdávají honorářù a tudíž putuje veškerý výtěžek z vybraného vstupného spolu s dary sponzorù beze zbytku na obnovu této významné renesanční památky. V prùběhu let již mohli návštěvníci shlédnout například Smetanovu Prodanou nevěstu, Rossiniho Lazebníka sevillského, Dvořákovu Rusalku nebo Mozartova Dona Giovanniho.

Z výtěžkù benefičních koncertù již byly v minulosti zrekonstruovány značně poškozené barokní varhany a rám hlavního oltářního obrazu. Díky beneficím byl také odlit nový věžní Zvon smíření nebo se pořídilo osvětlení hradu.V současné době probíhá na Grabštejně celková rekonstrukce za 50 milionù korun, díky které dojde k opravám interiérù i okolí celého hradu.  

Za rok se tedy těšíme na Grabštejně na shledanou!

Johana Hrabalová