Home Ohlasy Grabštejn 2009

Grabštejn 2009

 

"Kladívkový klavír je v současné době nefunkční. Rádi bychom jej opravili tak, aby mohl opět na Grabštejně hrát a aby si lidé mohli vychutnat jeho zvuk. Peníze z koncertu současně použijeme na nákup pěti lustrù do nově restaurovaných sálù. Z účtu benefic budeme také financovat navrácení sòatého sgrafitového vlysu s rostlinnými a zvířecími ornamenty na západní stěnu hradu," prozradil sólista opery Národního divadla, chotyòský rodák a patriot, a neúnavný organizátor benefičních koncertù na hradě Grabštejně Luděk Vele. (podle Libereckého deníku)

 

Novinkou letošního ročníku benefice byla Cena Eduarda Hakena. Ta bude udílena někdejším významným osobnostem oblastních divadel a organizátoři ji budou předávat před začátkem představení. První laureátkou Ceny Eduarda Hakena je Marie Rathouská -- Málková, bývalá sólistka opery libereckého Divadla F. X. Šaldy.

 

"Budeme cenu dávat bývalým významným umělcùm z mimopražských divadel. Zaslouží si, aby si na ně někdo po letech vzpomněl," vysvětlil Luděk Vele.

 

"Donizettiho Don Pasquale je milá komická opera. Budeme ji sice zpívat v originále, ale diváci nemusejí mít strach, že by inscenaci nerozuměli. Zápletka se točí kolem lásky a vynucovaného sòatku a je velmi jednoduchá," doplnil Luděk Vele, který zpívá v opeře hlavní postavu starého mládence - dona Pasquala.

 

Všichni umělci vystoupili zadarmo, honorář vyplatilil pořadatelé jen bulharskému tenorovi Plamenu Prokopievovi, který představoval postavu Ernesta, synovce dona Pasquala.

 

První Benefiční koncert na Grabštejně se konal roku 1993, celkem se zde do roku 2009 divákùm představilo 64 umělcù. Èistý výtěžek z předchozích 16 koncertù činí téměř 2,5 milionù korun. (Liberecký deník).

 

http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/benefice-na-grabstejne-prida-penize-na-obnovu-klav.html

-celý text Libereckého deníku