Home Pozvánky Archiv 2007 Ohlédnutí

Ohlédnutí

Společenský dùm ve Chřibské ožil v sobotu 1. září 2007 pohádkovým světem slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena.

V závěru XI. Chřibského kulturního léta  připravilo sdružení Tadeáše Haenkeho poetický večer s andersenovými pohádkami a komorní hudbou s díla Ch. W. Glucka a E. Griega. Po úvodním přivítání předsedkyně sdružení Jany Krausové jsme vyslechli 5 pohádek z díla H. Ch. Andersena v pùvabném provedení Petera Parsche. Èetba vytvořila nezapomenutelnou atmosféru pohádek, které nám mají stále co povědět.

Hudební vložka Předěl mezi jednotlivými čtenými výstupy tvořila hudební produkce kvarteta chalupářù. Hráli Chrudoš Chromec (cemballo), Zdeněk Kraus (housle), Tomáš Kučera (violoncello) a Milan Potoček (klarinet). Hudební úpravy provedených skladeb připravil jako obvykle Zdeněk Kraus. Dodejme, že ke kvalitě večera přispěly také velmi zajímavé doprovodné komentáře k autorovi pohádek, které připravila paní Božena Michálková a se zápalem přednesla Helena Krausová.

Bylo to pěkné a možná pro mnohé z nás i dùvod k zamyšlení nad osobností autora a nad jeho přístupem k základním životním pravdám. I když nešlo o poslední událost letošního léta, přesto nostalgie loučení trochu pronikla i do atmosféry večera. Závěrem považujeme za milou povinnost poděkovat všem členùm a přátelùm sdružení Tadeáše Haenkeho, kteří nám tento pěkný zážitek připravili.

Podporu organizátoři nalezli především u Města Chřibská a další velký dík patří Èesko-německému fondu budoucnosti a uměleckému čalounictví Josefa Slavíka (Rumburk). Dary pro účinkující věnoval pan Jaroslav Veselý ze Chřibské (fa Bohemiaglass).

Snaživě zaznamenaly

 

Daniela Řezáčová a Jana Krausová.