Home Pozvánky Archiv 2007 ROSEX Liberec

ROSEX Liberec

Koncert se koná v kostele sv. Jiří ve Chřibské v  sobotu 13. října v 15,00 hodin

Volné liberecké vokální sdružení ROSEX působí na sborové scéně již přes 20 let. Za dobu své existence sbor úspěšně koncertoval na mnoha místech České republiky i v zahraničí.

V roce 1990 se zúčastnil prestižní národní soutěže pěveckých sborů v Jihlavě, zvítězil v kategorii komorních smíšených sborů a získal zvláštní uznání za dramaturgii. Na festivalu Europa Cantat v Táboře se setkal s významným českým skladatelem Antonínem Tučapským, který působil dlouhá léta v exilu, a s nadšením nastudoval jeho cyklus pěti velikonočních motet. Provedení tohoto díla ocenila porota festivalu komorních sborů Chorus Camera v Hradci Králové v roce 1991 zvláštním uznáním. V září téhož roku Rosex úspěšně reprezentoval české sborové umění na festivalu Eurotreff v německém Wolfenbűttelu a v květnu 1993 na známém sborovém festivalu ve francouzském Tours.

O vánocích 1995 vydal Rosex své první profilové CD, které bylo průřezem dosavadního repertoáru sboru. Účast na soutěžním festivalu Chorus Camera 1996 v Rychnově nad Kněžnou znamenala pro Rosex další úspěch – zisk 3.místa v kategorii komorních smíšených sborů. O rok později získal na Pražských sborových dnech stříbrné pásmo a zvláštní cenu za provedení polyfonní skladby.

V roce 1998 natočil Rosex na zámku Frýdlant další CD pod názvem „Laudabo Dominum“, tentokrát zaměřené na vážnou hudbu. Na soutěžním festivalu Bohuslava Martinů v roce 1999 získal 3.místo v kategorii smíšených sborů a 2.místo v kategorii chrámové hudby. V roce 2000 zazněla v podání Rosexu premiéra Stabat Mater Emanuela Astorgy pro sóla, sbor a orchestr.

Od roku 2002 Rosex pořádá pravidelná jarní pěvecká turné v severní a jižní Normandii a jeho koncerty se setkávají u francouzského publika s velkým ohlasem. V posledních letech uvedl Rosex společně s libereckým smíšeným sborem Ještěd několikrát oratorium Stabat Mater skladatele Antonína Dvořáka. Na podzim roku 2003 Rosex vzorně reprezentoval město Liberec na tradičních kulturních slavnostech v partnerském městě Amersfoort (Nizozemí).

Rok 2004 patřil mezi nejúspěšnější v historii sboru. Rosex dosáhl vynikajícího výsledku na 18. ročníku mezinárodního soutěžního festivalu pěveckých sborů pod názvem Praga cantat 2004. V tvrdé konkurenci 39 sborů z Francie, Irska, Itálie, Německa, Slovinska, Velké Británie a České republiky se umístil na 1. místě v prestižní (nejtěžší) kategorii vyspělých smíšených sborů a získal zároveň diplom laureáta festivalu, tj. dosáhl absolutního vítězství mezi sbory všech kategorií.

V roce 2005 nahrál Rosex svůj koncert v Reichenbachu a vydal své další CD pod názvem „Rosex 2005 živě“. 
Dalším zajímavým dílem v repertoáru Rosexu je Missa Brevis současného vynikajícího muzikanta a skladatele Jiřího Pavlici.

Repertoár sboru je velmi rozmanitý. Zahrnuje kromě renesanční a barokní hudby i skladby autorů 20. století, úpravy lidových písní, spirituály, muzikálové a populární melodie, vánoční koledy a pastorely.

Sbormistrem je absolventka pražské konzervatoře Alena Sobotková.