Home Pozvánky Archiv 2008 Pojedeme na Grabštejn

Pojedeme na Grabštejn

 

Hrad Grabštejn byl založen v polovině 13. století pány z Donína na česko-německém pomezí poblíž Hrádku nad Nisou. Koncem 16. století byl přestavěn na renesanční zámek (tzv. Horní hrad) a v podhradí byl přistavěn zámek nový (tzv. Dolní zámek). Od r. 1704 zámek vlastnili Clam-Galasové, kteří jej dále zvelebovali a upravili v barokním a klasicistním stylu. Nejcennější památkou je pùvodně gotická kaple sv. Barbory, která svou bohatou (i když časem zchátralou) výzdobou patří k nejkrásnějším renesančním prostorám u nás. Po velkém požáru v polovině 19. století byl zámek opraven, jeho krása však postupně odcházela. Současnost vyzývá k obnově zašlé krásy Grabštejna, jenž se mùže stát perlou česko-německo-polského trojmezí.  

Sólista opery Národního divadle pan Luděk Vele proto pořádá již XVI. benefiční představení na záchranu kaple sv. Barbory na Grabštejně. Účinkují sólisté a sbor  Národního divadla v Praze a Divadla F.X. Šaldy z Liberce. 

Děj překrásné Smetanovy opery (libreto napsala Eliška Krásnohorská) Tajemství s množstvím nezapomenutelných árií se odehrává na pozadí vztahù tvrdohlavých představitelù dvou rodin, jejichž vzájemná nenávist na dvacet let ovlivní život malého městyse pod Bezdězem. Brání naplnění vroucí lásky nejen mezi chudým Kalinou a sestrou bohatého Maliny Rózou, ale později i mezi synem Kaliny Vítkem a dcerou Maliny Blaženkou. Kalina se dozví o tajném pokladu (toto tajemství se rychle roznese po celé obci) a jde ho hledat objeveným vchodem do podzemní chodby. Nečekaně se však prokope do domu Malinova. Na rozdíl od nešastného osudu Romea a Julie z rodin Montekù a Kapuletù je tato událost přijata jako osudové znamení, znesvářené rodiny se usmíří a rozradostnění sousedé přejí štěstí oběma mileneckým párùm. 

Letošní představení se koná 30. srpna od 17,00 hodin.

Vstupné: 100,- Kč  

Doprava: V případě většího počtu zájemcù bude ze Chřibské vypraven autobus. Při nižším počtu zájemcù bude doprava vlastními auty.

Závazné objednávky: do 20. června 2008  

Příjem objednávek:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 412 381 464, 257 32 69 37, 603 736 020
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel: 739 229 919, 267 317 043
osobně: Johana Hrabalová, Chřibská 173/20 , tel. 604 208 860 

Podrobné informace  obdrží všichni účastníci zájezdu po uzávěrce objednávek.