Home Pozvánky Archiv 2009 Luděk Vele bude zpívat ve Chřibské

Luděk Vele bude zpívat ve Chřibské

 

Kdo ho někdy viděl na scéně v rolích Leporella v Mozartově Donu Giovannim nebo Kecala ze Smetanovy Prodané nevěsty, dá mi za pravdu, že české operní nebe nemá snad druhého tak nadaného zpěváka, jenž by byl zároveò i vynikající komediální herec. Postavy, které ztváròuje, jsou vždy plné života, hlubokého citu i přirozenosti. A kromě perfektně zvládnuté hudební stránky mají i lidský rozměr.

Luděk Vele je stálicí české hudební scény a v pražském Národnímu divadle pùsobí již od roku 1983. Za uplynulých 26 let zde vystupoval téměř ve všech významných úlohách svého hlasového oboru (bas), které česká i světová operní tvorba nabízí. Za své výjimečné výkony v rolích Chrudoše (Smetana: Libuše) a Barona Ochse (Strauss: Rùžový Kavalír) byl oceněn Cenami Thálie 1995 a 1996. Je častým hostem operních scén i koncertních pódií doma i v zahraničí. Spolupracuje s rozhlasem a televizí a natočil též řadu snímkù s domácími i zahraničními gramofonovými firmami.

Kromě svých uměleckých vystoupení je však Luděk Vele znám i jako neúnavný organizátor záchrany renesančního hradu Grabštejn v Chotyni na Liberecku. Zde již řadu let pořádá benefiční představení se svými kolegy z Národního divadla, aby výtěžkem z koncertu přispěli na obnovu značně zdevastovaného historického objektu. Od loòského roku je Grabštejn zařazen na seznam národních kulturních památek. 

Nenechte si proto ujít příležitost setkat se s tak výjimečnou osobností přímo u nás ve Chřibské. Těšíme se na vás první prázdninovou sobotu od 18:30 hodin v kostele sv. Jiří. Spolu s panem Velem vystoupí také sopranistka Helena Krausová, dále se vám představí komorní orchestr „chalupářù“ pod vedením pana Zdeòka Krause s programem složeným z děl G. F. Händla a J. Haydna.  

Za Sdružení Tadeáše Haenkeho, o. s.

Johana Hrabalová